2020’nin En Etkili Dijital Pazarlama Trendleri

Merhaba sevgili Doktus okurları. 2020’ye haftalar kala hazırladığımız bu yazı boyunca dijital pazarlamanın 2020 ve sonrasında aşağı yukarı ne bağlamda seyredeceği ve dijital pazarlama trendlerinin neler olacağını anlatmaya çalıştık. Umarım keyifle okuyup faydalanacağınız bir yazı olur.

Dijital pazarlama üzerine belli bir birikimi olup aşağıdaki girizgahı okumak istemeyenler direkt olarak başlıklara yönelebilirler.

Nedir bu Dijital Pazarlama?

Dijital pazarlama basitçe, gelişen teknoloji sayesinde ürün ve hizmet tanıtımlarının elektronik platformlarda yapılmasıdır. Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre firmalara pazarlama anlamında daha çok avantaj sağladığı için günümüzde daha çok tercih edilir.

Çok değil, 4 – 5 sene öncesine kadar dijital pazarlama denildiğinde bir nevi “pazarlamacılık” olarak algılanan (bkz: Osman Pazarlama) dijital pazarlama, bugün şirketlerin müşterileri ile ilişkilerininin sınırlarını çizme noktasına gelmiş devasa bir endüstri. Durmaksızın değişiyor; önceleri gazete, sonra radyo ve televizyon, daha sonra ise internetin web 2.0 yüzü aracılığıyla muhatap olduğumuz dijital pazarlamada trendler bugün web 3.0 çerçevesinde, daha çok yapay zeka otomasyonları ile şekilleniyor.

Çağımızın en popüler pazarlama yöntemi haline gelen dijital pazarlama, pazarlama sektöründe olmazsa olmaz bir pozisyona sahip. Çok kısa sürelerde büyük kitlelere ulaşarak marka bilinirliğini artırmak için en etkili seçenek olan dijital pazarlamanın, kendi içerisinde uygulanan çeşitli yöntemleri bulunuyor. Her geçen gün gelişen ve değişen teknoloji ile dijital pazarlamada yeni teknikler trend oluyor. Her işletme rakiplerinin önüne geçerek başarıya ulaşmak için artık bu trendleri takip ederek, oyunda kalabilmek için kendisine en uygun olan dijital pazarlama yöntemlerini uygulamaya geçiriyor. Şirketler artık dijital pazarlamanın öneminin farkında.

Gelişen teknoloji ile dijital pazarlamanın önemi her geçen gün daha da artıyor, bunu biliyoruz. Günümüzde İnternet kullanımının sanılanın aksine %58 gibi hala düşük denilebilecek seviyelerde bulunduğunu ve internet kullanıcısı olmalarına rağmen henüz etkileşimi zayıf kitlelerin var olduğunu (örn: baby boomers) düşündüğümüzde dijital pazarlama metotlarının şirketlerin pazarlama ihtiyacını karşılamada giderek daha da artan bir öneme sahip olacağını söylemek yanlış bir tahmin olmaz.

Dijital Pazarlamanın Geleceği: 2020 ve Sonrası

Yapay Zeka

Son dönemlerde yaşanan gelişmeler ile çeşitli alanlarda insanların yaptığı birçok görevi daha uygun ücretler ile yapay zeka yapıyor duruma geldi. Yapay zeka alanındaki gelişmeler dijital pazarlama ile ilgili trendleri değiştiriyor.

Yapay zeka artık arama örüntüleri ve tüketici davranışlarını analiz edebiliyor.  Blog ve sosyal medya  platformlarına ait verileri analiz ederek, tüketicilerin, markaların ürün ve hizmetlerine nasıl ulaştığını anlayabiliyor. Yaşanan bu gelişmeler ışığında çok yakında hizmetin arkasındaki ilham kaynağı yapay zeka olacak.

Günümüzde yapay zeka müşteri sohbetleri ile canlı desteklerde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Müşteri hizmetleri alanında dünya genelinde %2’den fazla kullanım oranı olduğu bilinen yapay zekanın kullanım oranının yakın gelecekte bu alanda %25 oranına yükseleceği öngörülüyor. Bunun dışında dijital pazarlama alanında yapay zekanın etkin olarak kullanılacağı konular, e-ticaret işlemleri, ürün önerileri, temel iletişim, içerik tasarımı ve e-posta kişiselleştirmesidir.

Kişiselleştirme

Dijital pazarlamada en yeni trendlerden biri kişiselleştirmedir. E-postaların, içeriklerin, reklamların ve ürünlerin tüketici davranışlarına göre kişiselleştirilmesi ile doğru tüketiciye ulaşmak mümkün. Kişiselleştirme ile şirketler pazarlama bütçelerini en verimli şekilde kullanıyor. Rekabetin yoğunlaştığı teknolojik dünyada başarıya ulaşmanın en önemli anahtarı firmaların ürünlerini pazarlarken kişiselleştirmeyi kullanmalarıdır.

Gün içerisinde birçok reklama maruz kalan tüketicilerin dijital ortamda önlerine düşen, arkası kesilmeyen alakasız reklamlardan şikayetçi oldukları markalar tarafından bilinen bir gerçek. Bu bağlamda, doğru müşterinin önüne doğru reklamın düşmesi oldukça kritik. Kişiselleştirme ile tüketicinin tecrübe ettiği satın almalar ve tıklama verileri analiz edilerek müşteriye özel içerik ve ürün üretmek mümkün. Netflix, Coca-Cola ve Starbucks gibi şirketler dijital pazarlamada kişiselleştirmeyi en iyi şekilde kullanan şirketlere verilebilecek en iyi örneklerdir.

Dönüşüm Optimizasyonları ve A/B Testleri

Dijital dünyada pazarlama, veriler üzerinden yapılan analiz ve testlere dayalıdır. Bu bağlamda en çok kullanılan test yöntemi adına A/B testi dediğimiz testlerdir. A/B testleri dijital pazarlama çalışmalarında 2 ana amaca odaklanır: verimi artırmak ve dönüşümü hızlandırmak.

Genel kullanımda A/B testi daha çok iki farklı web sayfasını rastgele kullanıcıların önüne çıkarır ve başarıya ulaşma oranını analiz ederek sizin için en uygun sayfayı tıklama verilerine göre tespit eder.

A/B testleri gerek SEO (Arama motoru optimizasyonu) gerek reklam kampanyalarında uygulanabilir. Örneğin SEO çalışması yapılan bir sayfada kullanılması gereken verimli anahtar kelimeler ile verim alınamayan anahtar kelimeleri tespit ederek, trafiği artıran anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Bu sayede kullanılması  gereken başlık, başlık etiketi, meta açıklama ve gövde içeriği ile ilgili hedef belirlenmesinde kolaylık sağlamış olursunuz.

Chatbot Uygulamaları

Yapay zeka tabanlı bir dijital pazarlama yöntemi olan chatbotlar müşteri ile marka arasında bir bağ kurar. Birden çok müşteri ile aynı anda ilgilenmeyi mümkün kılarken müşteri sohbetlerini yönlendirme özelliğine sahiptir. Gelişen sohbetten potansiyel müşteriyi belirleyerek pazarlama ekibine iletebilir ve zamandan kazanç sağlar. Markaların müşteri ile günün her anı birebir etkileşimde olabilmesini sağlayan chatbotların etkileşimlerden aldığı bilgiler pazarlama analizleri için kullanılabilir. Geribildirimlerden yola çıkarak marka süreçlerinde geliştirilmesi gereken yerler tespit edilebilir.

Influencer Pazarlama

Sosyal medyanın insanların hayatındaki gücünü artırması ile oluşan bir diğer dijital pazarlama yöntemi de influencer pazarlamadır. Belirli kitlelere ulaşmış halkın içinden sosyal medya fenomenleri ile yapılan pazarlamalar olarak bilinir. Müşteri potansiyeli olan kitlelerin satın alma davranışlarını yönlendirmek için markaların kullanabileceği en trend dijital pazarlama yöntemidir. Büyük markalar sosyal medya fenomenlerine yüksek tutarlarda ücretler vererek, sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisinin gücünden yararlanarak doğru müşteriye ulaşmayı başarıyor. Örneğin bir kozmetik firması, makyaj ile ilgili paylaşımlar yapan bir sosyal medya fenomeni ile anlaşarak bu alana ilgisi olan potansiyel müşterilere tek seferde kolaylıkla ulaşabiliyor. Kozmetik markasının istediği ürünü kullanan fenomene hayranlık duyan ve uzun süre takibi sonucu güven duygusu besleyen, takipçi potansiyel hedef kitle, paylaşımlardan etkilenerek ürünü almak için harekete geçer.

Sesli Arama ve Kişisel Asistanlar

Dijitalleşen hayatta zamanı en verimli şekilde kullanmak kritikleşti. Artık insanlar aramalarını yazarak yapmak yerine sesli asistanları kullanmaya başladı. Sesli arama yapmayı daha pratik bulan kullanıcılar her geçen gün artıyor. Siri gibi sesli asistanlar yapılan aramalar için kullanıcılara birkaç seçenek sunuyor. Web sitelerinde yapılan arama motoru optimizasyonları sesli aramalar için uygun değildir. Sesli aramalar için farklı algoritmalarda Seo çalışmaları yapılması gerekir. Bu sebeple web sitelerindeki yazıların daha çok sohbet diline yakın olması ilerleyen zamalarda daha çok tüketiciye ulaşılmasını sağlayabilir.

Omni- Channel Pazarlama

Müşteri memnuniyetinin müşteriye en üst seviyede yaşatıldığı dijital pazarlama trendidir. Müşterinin satın alma deneyimindeki yolculuğunda, etkileşimde olduğu tüm kanalların birbirine entegre şekilde ilerlemesine omni-channel pazarlama denir. Online, offline, mağazada yüz yüze, e-mail ile hangi kanal ile olursa olsun, müşterinin etkileşime girdiği tüm kanalların birbiri ile tutarlı halde ilerlemesidir. Müşterinin yarım kalan sürecini kaldığı noktadan aynı şekilde başka bir zamanda ve başka bir kanalda devam ettirebilmesini sağlayan dijital pazarlama yöntemidir.

Geo-fencing (Coğrafi Hedefleme)

Dijital pazarlama trendleri içinde şirketler tarafından henüz kullanılmaya başlanan geo-fencing, pazarlama alanında bölgesel olarak müşteri hedeflemede kullanılan en popüler dijital pazarlama yöntemidir. GPS ile belirlenen bölgeye giren potansiyel müşteri tespit edilir ve bu kişinin telefonuna reklam içerikli mesaj iletilir. Geofencing pazarlama yöntemi belirli bir coğrafi bölgeyi çevreleyerek o bölge içerisindeki hedef kitleye ulaşmak için kullanılır.

Örneğin, özel ders veren bir etüt merkezi işletmecisinin, ülke genelinde özel ders arayan müşteri kitlesine pazarlama bütçesini yatırması mantıklı değildir. Bu işletmenin potansiyel müşterisi, bulunduğu bölge civarındaki özel ders arayan kişilerdir. Geofencing pazarlama yöntemini kullanan bu etüt merkezi pazarlama bütçesini en verimli şekilde kullanmış olur. Bu bağlamda, geofencing bölge bazlı müşteri hedeflemek için harika bir pazarlama tekniğidir.

Yerel (Lokal) SEO

İngilizce Local SEO diye bilinen yerel SEO çalışmaları, standart SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmalarının, yerinde mal / hizmet satan yerel işletmeler için harita konumlarını öne çıkaran versiyonudur.

Yerel SEO çalışmaları ile Google arama sonuçlarında ve Google Maps arama sonuçlarında işletmenizin konumu daha öne çıkartılarak özellikle yakınlardaki potansiyel müşteriler hedeflenir. Bu hedefleme organik olarak yapılır. Yani reklam çalışmalarında olduğu gibi Google’a ücret ödemezsiniz. Sektörünüzdeki ve bulunduğunuz bölgedeki rekabet düzeyine göre yerel aramalardaki görünürlüğünüzü artırmak için bir ajans ile çalışmanız gerekebilir.

Video Pazarlama

Video pazarlamanın dijital pazarlama teknikleri içerisinde, bugüne kadarki süreçte pazarlama dünyasındaki en güçlü ve etkili oyuncu olduğu herkes tarafından bilinir. Günlük hayatta dikkat dağıtan çok fazla unsura maruz kalan tüketicilerin odaklanma süresi her geçen gün daha da kısalıyor. Bu nedenle insanlar video izlemeyi içerik okumaya tercih ediyorlar.

Video pazarlamada odak süresi dikkate alınarak, doğru içerik ve doğru platform seçimi uygulanması sonucu doğru müşteri kitlesine ulaşmak oldukça mümkün. Tüketicilerin çok hızlı bir şekilde sıkılıyor olmalarını göz önünde bulundurarak, heyecan verici ve ilgi çekici içeriklerde videolar hazırlanması oldukça kritik. Bu sebeple, video pazarlamada bir plan doğrultusunda çalışmak yararlı olacaktır. Son dönemlerde oldukça popüler olan canlı videolar gelecek yıllarda tüketiciler tarafından daha çok tercih edilecek. Canlı videolarda interaktif ve yaratıcı içerikler üretebilen markalar potansiyel tüketiciye ulaşma konusuna başarılı olacak.

Programatik Reklamcılık

Medya ve reklam satın alımlarının optimize edilerek yapay zeka destekli olarak yapılmasıdır. Son dönemlerde verimli ve hızlı bir dijital pazarlama yöntemi olarak görüldüğü için firmalar tarafından tercih edilen bir dijital pazarlama yöntemidir. Bu yöntem en doğru hedef kitleye ulaşma prensibine hizmet eder.

Programatik reklamcılık, müşteri edinme maliyetlerini düşürürken aynı zamanda dönüşümlerdeki oranların artmasını sağlar. Belirlenmiş olan kriterlerin, dijital ortamda tüketicinin webteki etkileşimlerinden gelen verilerin otomatik olarak analiz edilmesi sonucu zincirleme işlemesi ile doğru zamanda, doğru müşteriye doğru, reklam sunulur. Bu işlem bir çeşit yazılım ile yapılır. Bu yöntem markalara aynı zamanda gerçek zamanlı açık artırma yöntemi ile adil fiyatlandırma avantajı sunar.

Sosyal Mesajlaşma Uygulamaları

WhatsApp ve Facebook Messanger gibi sosyal mesajlaşma platformları dijital pazarlama yöntemlerinden biri haline geldi. Tüketiciler markalar ile daha samimi ve rahat iletişim kurulabildiği için satın alma süreçlerinde sosyal mesajlaşma uygulamalarını kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca, Firmalar bu platformlar üzerinden edindiği veriler ile pazarlama stratejilerini kişiselleştirmeye gidebiliyor.

Sosyal mesajlaşma uygulamalarından satın alma davranışlarına göre oluşturulan müşteri listelerine kişiselleştirilmiş olarak hazırlanan reklam tanıtımları ve  kampanyalar tek tık ile iletilebilir.

Hangi Dijital Pazarlama Stratejisi Sizin İçin İdeal?

Hepimizin bildiği gibi trendler bize genel eğilimi gösterir. Bir dijital pazarlama stratejinin trend olması, yani artış eğilimi göstermesi, o alandaki bir fırsattan doğabildiği gibi (örn: yeni bir teknoloji) bazen de belli sektörlerde daha sık uygulanmasından da doğuyor olabilir.

Bu anlamda kendinize sormanız gereken soru şudur:
Bu trend, benim iş modelimi yansıtıyor mu?

Eğer cevabınız evet ise bu stratejiyi dijital pazarlama kampanyalarınıza dahil edebilirsiniz. Eğer hayırsa başka bir kanala yönelmeniz gerekiyor.

Örneğin, bir yerel işletme olarak mağazanız olduğunu, perakende satış yaptığınızı varsayalım. Bu durumda konum odaklı stratejiler (geo-fencing gibi), sizin için için dijital hizmetler satan bir işletmeye ve e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren bir firmaya göre çok daha önemli olacaktır.

Son olarak, Doktus‘ta şiar edindiğimiz bir söz ile bitirmek istiyorum:

Trend olanı değil, ihtiyacınız olanı alın.

Yorum ve önerilerinizi belirtirseniz memnun olurum.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Share on facebook
Facebook'ta Paylaşın
Share on twitter
Twitter'da Paylaşın
Share on linkedin
Linkedin'de Paylaşın
Share on pinterest
Pinterest'te Paylaşın
Mustafa Tuna

Mustafa Tuna

Doktus Digital kurucusu ve SEO direktörüyüm. Haydarpaşa Lisesi'nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde Turizm İşletmeciliği lisansını tamamladım. 2012 yılından bu yana SEO ile ilgileniyorum. Arama motorlarının çalışma mantığını çözmek için keyifle uzun mesailer yaptım ve hala yapmaktayım. Pazarlamaya bilimsel olarak yaklaşmak gerektiğine inanıyorum. Bilgi ve tecrübelerimi paylaşmaktan mutluluk duyarım.

DAHA KALİTELİ BİR İNTERNET İÇİN YORUMLARINIZI BIRAKIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir