Arama Motoru Nedir?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Bu yazı SEO ana başlığına aittir ve kısa tanımlamaları içerir. Konu ile ilgili uzman açıklamalarını okumak için ilgili başlığa  göz atabilirsiniz.

Arama Motoru Nedir?

Arama motoru, internet kullanıcılarının World Wide Web (WWW) aracılığıyla içerik aramasını sağlayan bir hizmettir. Bir kullanıcı bir anahtar kelime veya anahtar kelime öbeğini bir arama motoruna girer ve web içeriği, resimler, videolar veya diğer çevrimiçi veriler şeklinde Web içeriği sonuçlarının bir listesini alır. Bir arama motoru aracılığıyla bir kullanıcıya döndürülen içerik listesi, arama motoru sonuç sayfası (SERP – SEARCH Engine Results Page) olarak bilinir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Basitleştirmek için, bir arama motorunu iki bileşen olarak düşünün. İlk önce bir örümcek (crawler), arama motorunun dizinine eklenen içerik için web’de gezinir. Ardından, kullanıcı bir arama motorunda bir sorgu aradığında, arama motorunun algoritmasına bağlı olarak alakalı sonuçlar döndürülür. Eski arama motorları büyük ölçüde sayfa içeriğine dayanıyordu, ancak web master’lar bunun üzerinde oynamayı hızlıca öğrendiği için algoritmalar çok daha karmaşık hale geldi ve geri dönen arama sonuçları kelimenin tam anlamıyla yüzlerce değişkeni temel alır hale geldiler.

1990’ların sonunda önemli pazar payına sahip çok sayıda arama motoru vardı. Şu anda, Google ve Microsoft Bing şirketi pazarın büyük çoğunluğunu kontrol ediyor. (Yahoo da büyük bir çoğunluğu oluştursa da, arama teknolojisi Microsoft ile dış kaynaklardan sağlanmıştır.)

  Bunları Biliyor musunuz?

  Omni-Channel Marketing

  Omni-Channel Marketing (Türkçe: Omni-Channel Pazarlama) çok kanallı pazarlama anlamına gelir. Müşteri deneyimini kusursuzlaştırmak adına pazarlama çalışmalarının satış hunisi boyunca tutarlı

  Devamı >>

  İçerik Pazarlama

  İçerik Pazarlama önceden tanımlanmış bir hedef kitlenin ilgisini çekmek ve nihayetinde müşteriye dönüştürmek için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanan stratejik bir dijital pazarlama yaklaşımıdır.

  Devamı >>

  Dijital Pazarlama

  Tanım Dijital pazarlama (İng: digital marketing), potansiyel müşterileri çekmek ve onları tüketici olarak tutmak amacıyla dijital teknolojiler kullanarak mal ve

  Devamı >>