İçerik Pazarlama Nedir?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Bu yazı SEO ana başlığına aittir ve kısa tanımlamaları içerir. Konu ile ilgili uzman açıklamalarını okumak için ilgili başlığa  göz atabilirsiniz.

Tanım

İçerik Pazarlama (İng: content marketing) önceden tanımlanmış bir hedef kitlenin ilgisini çekmek ve nihayetinde müşteriye dönüştürmek için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanan stratejik bir dijital pazarlama yaklaşımıdır.

Kullanım Alanları

İçerik pazarlama dijital dünyada hemen her alanda kullanılır. İçerik kraldır (İng: content is king) yaklaşımının dijital pazarlama dünyasındaki pratiği olarak nitelendirilebilir.

İçerik pazarlamayı değerli kılan maliyet efektif bir yöntem olmasıdır. Standart metin ve görsel reklamlara nazaran daha düşük maliyetlerle daha yüksek bir marka bilinirliği sağlanabilir, daha sadık bir müşteri kitlesi oluşturulabilir ve sonuç olarak daha yüksek bir yatırım getirisi sağlanabilir.

Diğer Dijital Pazarlama Kanalları ile Birlikte Kullanımı

İçerik pazarlama çoğunlukla bağımsız bir dijital pazarlama yöntemiymiş gibi algılansa da aslında tam olarak öyle değildir. SEO, sosyal medya pazarlaması, dijital PR gibi bir çok dijital pazarlama stratejisinin belkemiğini içerik pazarlaması oluşturur. İçerik olmadan pazarlamanın yapılamayacağı gerçeğini göz önünde bulundurursak dijital performansı artırma adına ne tür bir stratej izlenirse izlensin kaliteli bir içeriğin yerinin doldurulamayacağı açıktır.

E-ticaret Sektörlerinde İçerik Pazarlama

E-ticaret siteleri ilk bakışta herhangi bir ürünün herhangi bir tüketiciye satıldığı platformlar olarak yorumlanabilir. Fakat pazarlamanın geçerli olduğu her durumda olduğu gibi burada da bir değer yaratımı söz konusudur. Eğer bu şekilde olmasaydı bütün eticaret sitelerinin benzer performansları göstermesi beklenirdi. Fakat gerçekte satılan / satın alınan mefhum üründen ziyade ürünün tüketicinin zihninde oluşturulan değeridir. Çeşitli dijital platformlarda gerek advertoryal gerek inceleme şeklinde ürünlerin alıcıya o ürünün aksettirilmek istenen bir değeri sunulur. Bu değeri belirleyen ürünün kendisi değil, satıcısıdır.

  Kaynaklar

  • https://contentmarketinginstitute.com/what-is-content-marketing/
  • https://www.investopedia.com/terms/v/valueproposition.asp

  Bunları Biliyor musunuz?

  Omni-Channel Marketing

  Omni-Channel Marketing (Türkçe: Omni-Channel Pazarlama) çok kanallı pazarlama anlamına gelir. Müşteri deneyimini kusursuzlaştırmak adına pazarlama çalışmalarının satış hunisi boyunca tutarlı

  Devamı >>

  Dijital Pazarlama

  Tanım Dijital pazarlama (İng: digital marketing), potansiyel müşterileri çekmek ve onları tüketici olarak tutmak amacıyla dijital teknolojiler kullanarak mal ve

  Devamı >>

  Arama Motoru

  Arama motoru, İnternet kullanıcılarının World Wide Web (WWW) aracılığıyla içerik aramasını sağlayan bir hizmettir.

  Devamı >>