Tanım

SEM (İng: Search Engine Marketing) İngilizce Arama Motoru Pazarlaması kelimelerinin kısaltmasıdır ve arama motorlarında reklam vererek web sitesinin trafiğinin artırılması işlemi anlamına gelir. Ücretli arama reklamları (İng: Paid Search Ads) ve ücretli arama reklamcılığı (Paid Search Advertisement) diye de bilinir. Dijital pazarlamanın bir kolu olan internet reklamcılığının bir türüdür.

SEM'e Dair Detaylar

SEM terimi eskiden arama motoruna dair ücretli ve ücretsiz (bkz: SEO) bütün çalışmaları kapsar bir anlamı ifade ediyordu. Zaman geçtikçe SEO çok fazla uygulama alanı bulması ve yaygınlaşmasıyla SEM faaliyetlerinden ayrı zikredilmeye başlandı ve SEM kavramı daha çok arama motoru reklamcılığı anlamında kullanılmaya başlandı. Fakat bugün hala SEO çalışmalarını SEM çatısına sokanlar bulunmaktadır.

SEM Platformları

SEM'in çeşitleri yoktur fakat farklı SEM platformlarından bahsetmek mümkündür. Reklamcılık faaliyetlerinin içerisinde bulunan bütün arama motorları için arama motoru pazarlamasından bahsedilebilir. Aşağıda en yaygın SEM platformları bulunmaktadır.

  • Google Adwords
  • Yahoo Search Ads
  • Bing Ads

Google Adwords dahil her platform kendi içinde bir kullanma kılavuzu yayınlamıştır.

Sık Kullanılan SEM Terimleri

Aşağıda arama motoru pazarlamasında en sık kullanılan terimleri bulabilirsiniz. Her terimin detaylı açıklaması için kendi başlığına gitmeniz gerekmektedir.

PPC: Tıklama başına ödeme anlamına gelir. Arama motoru reklamcılığında çeşitli ücretlendirme yollarından biri ve en yaygın karşılaşılanıdır.

CPC: Tıklama başına maliyet (TBM) alamına gelir ve PPC reklamlarında her tıklama başına ödenen maliyeti ifade eder.

CPM: Bin görüntülenme başına maliyet (BGBM) anlamına gelir. PPC'den farklı olarak reklamların ziyaretçiler tarafından bin görüntülenme başına düşen maliyetini ifade eder.

PPA: Edinim (dönüşüm) başına ödeme anlamında kullanılır ve ziyaretçinin reklamla hedeflenen herhangi bir eylemi yapması halinde (örn: satın alma) ödemelendirildiğiniz bir ücretlendirme çeşididir.

CPA: Edinim (dönüşüm) başına maliyet anlamına gelir ve PPA ile hedeflenen aktivitenin gerçekleşmesi durumunda her edinim başına düşen maliyeti ifade eder.

Edinim (Dönüşüm): Bazı reklamlar marka bilinirliği gibi daha soyur bir amaca hizmet ederken bazıları kullanıcıyı direkt olarak bir eylemi yapmaya teşvik eder. Bu, online mağazadan bir ürün satın alma olabileceği gibi bir telefon çağrısı da olabilir.

 

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram