Arama Motoru

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Bu yazı SEO ana başlığına aittir ve kısa tanımlamaları içerir. Konu ile ilgili uzman açıklamalarını okumak için ilgili başlığa  göz atabilirsiniz.

Tanım

Arama motoru, internet kullanıcılarının World Wide Web (WWW) aracılığıyla içerik aramasını sağlayan bir hizmettir. Bir kullanıcı bir anahtar kelime veya anahtar kelime öbeğini bir arama motoruna girer ve web içeriği, resimler, videolar veya diğer çevrimiçi veriler şeklinde Web içeriği sonuçlarının bir listesini alır. Bir arama motoru aracılığıyla bir kullanıcıya döndürülen içerik listesi, arama motoru sonuç sayfası (SERP – SEARCH Engine Results Page) olarak bilinir.

Açıklama

Basitleştirmek için, bir arama motorunu iki bileşen olarak düşünün. İlk önce bir örümcek (crawler), arama motorunun dizinine eklenen içerik için web’de gezinir. Ardından, kullanıcı bir arama motorunda bir sorgu aradığında, arama motorunun algoritmasına bağlı olarak alakalı sonuçlar döndürülür. Eski arama motorları büyük ölçüde sayfa içeriğine dayanıyordu, ancak web master’lar bunun üzerinde oynamayı hızlıca öğrendiği için algoritmalar çok daha karmaşık hale geldi ve geri dönen arama sonuçları kelimenin tam anlamıyla yüzlerce değişkeni temel alır hale geldiler.

1990’ların sonunda önemli pazar payına sahip çok sayıda arama motoru vardı. Şu anda, Google ve Microsoft Bing şirketi pazarın büyük çoğunluğunu kontrol ediyor. (Yahoo da büyük bir çoğunluğu oluştursa da, arama teknolojisi Microsoft ile dış kaynaklardan sağlanmıştır.)