Omni-Channel Marketing

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Bu yazı SEO ana başlığına aittir ve kısa tanımlamaları içerir. Konu ile ilgili uzman açıklamalarını okumak için ilgili başlığa  göz atabilirsiniz.

Omni-Channel Marketing (Türkçe: Omni-Channel Pazarlama) çok kanallı pazarlama anlamına gelir. Müşteri deneyimini kusursuzlaştırmak adına pazarlama çalışmalarının satış hunisi boyunca tutarlı ve birbirini destekleyici nitelikte devam etmesi anlamına gelir. birden çok kanal vasıtası ile yürütülmesi işlemidir.

Omni-channel pazarlamada sadece online değil, offline kanallar da dahil edilir. Müşteri ister mobil uygulamadan, ister web sitesinden, ister gerçek mağazadan alışveriş yapmış olsun pazarlama mesajının ve marka imajının aynı temada olması ve bağlamının korunması gerekir. Bu kanallardan birinden sizinle iletişime geçen müşterinin, aynı zamanda diğer kanalları kullanması teşvik edilir.

Omni-channel marketing, çoğu zaman multi-channel marketing ile karıştırılır. Oysa arada çok bariz bir fark vardır. Multi-channel marketing müşteriyi fazla sayıda kanala iterek daha fazla satış yapmayı amaçlar; omni-channel marketing ise bunu yaparken müşteride marka imajı oluşturmayı hedefler